Polskie prawo po 1989 roku

kancelaria radcy Katowice

Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.

Co warto wiedzieć przed pójściem na prawo

Zostanie prawnikiem wiąże się z koniecznością pójścia na studia, dokonania wielu czynności różnego rodzaju, które wpłyną na późniejszy sukces zawodowy. Przed pójściem na prawo warto nie tylko zainteresować się tą tematyką, ale także pilnie i regularnie się uczyć. Bez tego nie ma możliwości zostania dobrym prawnikiem, bo powiedzmy sobie szczerze – możliwość skończenia studiów może się pojawić. Każda z osób, która studiuje prawo przyzna szczerze, że nie jest pozbawiona szeregu możliwości na mało popularnych uczelniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skończyć studia prawnicze na mało popularnej i renomowanej uczelni. Owszem – studia będą skończone, ale poziom wiedzy takiego przyszłego prawnika może być niewystarczający żeby zostać naprawdę dobrym i odpowiedzialnym prawnikiem.

Elitarność studiów prawniczych

O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.

Dodane: 09-02-2019 07:28

Widok do druku: